O zabytkach opolskich w internecie

Zacznę od tego, że cenię sobie zabytki, kulturę i sztukę, ale nigdy zawodowo się tymi sprawami nie zajmowałam. Po prostu intuicyjnie wyczuwam wielką wagę tych dziedzin. Ponadto czuję coś w rodzaju wewnętrznych a niewidocznych  korzeni, które nazywam moim  związkiem z cywilizacją.

Powiedzmy, że jestem kompletnym laikiem i chcę zasięgnąć tzw. języka w internecie.

Jest to bardzo ważne, bowiem młode pokolenie uważa, że jeśli czegoś w internecie nie ma, to TO nie istnieje w ogóle. Jest to nowe, twórcze odczytanie myśli filozofa George Berkeley,a.

Zaczynam więc szukać informacji  logicznie  w necie  na stronie Urzędu Wojewódzkiego w Opolu .  W lokalnej wyszukiwarce wpisanie wyrazu „konserwator zabytków” nie przynosi żadnych rezultatów, wniosek więc, że takowy na stronie Urzędu nie istnieje. Zapewne nie ma tam nic też o konserwatorze przyrody.

Już po godzinie szukania  docieram do odnośnika Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Opolu i jestem na jego internetowej witrynie.

Na stronie głównej Nasza Pani Konserwator Zabytków mnie serdecznie wita. Okey, jest nieźle- myślę i zaczynam penetrować stronę. Mogę tu zapoznać się z aktami prawnymi.

O znalazłam coś dla siebie, jest  „Lista obiektów zagrożonych” . Niestety strona się nie otwiera, pojawia się za to komunikat o błędzie404. A może taka lista nie istnieje w ogóle 😉 ?

O, znalazłam fajną zakładkę: „Co każdy właściciel zabytku wiedzieć powinien?” Wprawdzie nie mam zabytku na własność, ale skrypt dla posiadaczy robi wrażenie. Szkoda, że nie można go otworzyć, sorry 😉

W następnej zakładce pt. „Rejestr zabytków” dowiaduję się, że: „Wojewódzki Konserwator Zabytków przy współpracy Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków prowadzi działania zmierzające do zachowania dziedzictwa kulturowego wsi opolskiej i ochrony krajobrazu kulturowego Opolszczyzny.” No świetnie- jestem w domu! Tego szukałam.

Rejestr zabytków ruchomych się nie otwiera, webmaster informuje, ze jest on w trakcie aktualizacji. Identyczna informacja dotyczy rejestru kolenych zabytków.  Aktualizuje się rejestr zabytków ruchomych oraz niedostępny jest rejestr  archeologiczny, bo też się aktualizuje. Uwaga: są one niedostępne dla obywatela. Dostępna jest natomiast zakładka: „dziedzictwo kulturowe wsi opolskiej”. Dowiaduję się, ze dziedzictwo to jest ważne i jak chcę to mogę opisać swoją ulubioną wieś w ankiecie, aby wybrać ją najcenniejszą wsią województwa opolskiego. 🙂 . Chyba opiszę Łąkę Prudnicką i rozlatujący się zamek. Albo Chrzelice i pałac w rozsypce.I Dąbrowę Niemodlińską na dodatek, a może jednak Kopice?

W Galerii Pani Konserwator pokazuje 15 fotografii, pewnie są one, według niej, najważniejszymi zabytkami Śląska Opolskiego. Szkoda tylko , ze niektóre z nich to resztki obiektu, jak np.pałac w Żyrowej, kóry można sobie pooglądać zza płotu.

Natomiast poleca Pani Konserwator odwiedzić jako jedyne w woj. opolskim: Brzeg, Olesno, Pokój i Górę św. Anny, dołączając komentarz o miejscowościach i zabytkach na poziomie kalendarzyka kieszonkowego. 🙂

Najśmieszniejszy jest dział linków, czyli gdzie Pani Konserwator mnie odsyła celem poszerzenia wiedzy. Wskazuje mi Ośrodek Ochrony  Zbiorów Publicznych. Klikam i co? Wchodzę na stronę „Darmowe ikonki”. Jaki cel miała Pani konserwator aby zapoznać mnie z obrazkami  ruchomego słonika i z grą „Nemexia – Twoja kolej na rządzenie wszechświatem” naprawdę nawet się nie domyślam. 🙂

Próbuję następne łącza: Muzeum Diecezjalne w Opolu się nie zgłasza z powodu błędnego linku, ponieważ „The requested URL /muzeum was not found on this server”. Gratulacje dla Wojewódzkiej Pani Konserwator Zabytków za rzetelną informację i promocję naszych opolskich zabytków. Wnosi Pani wielki wkład w rozwój wiedzy o przeszłości naszego regionu . Dobrze, że dba Pani o rozwój turystyki, przyciągając rzesze chętnych do poznania historii i kultury Opolszczyzny  😉

Ale za to działa link do Urzędu Wojewódzkiego w Opolu i tak koło się zamyka. A na stronie Urzędu wita mnie dzisiaj (22 lutego 2010) informacja taka:

Wojewoda Opolski Ryszard Wilczyński wziął udział w posiedzeniu zespołu ds. zachowania dziedzictwa kulturowego wsi i ochrony wiejskiego krajobrazu Opolszczyzny. Więcej czadu , panie Wojewodo!

Krystyna Słodczyk

PS.

W województwie opolskim:
– na 71 gmin 47 posiada opracowaną Gminną Ewidencję Zabytków,
– 34 gminy posiadają opracowane Gminne Programy Opieki nad Zabytkami,
– natomiast żaden powiat nie posiada opracowanego Powiatowego Programu Opieki nad Zabytkami.

Pa, pa! I to by bylo na tyle!

„Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Opolu serdecznie wita na stronie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.”

Opolski Trzos w Opolu  serdecznie wita na stronie Trzosa Opolskiego. 😉

Reklamy

8 Komentarzy

Filed under S.O.S., zabytki

8 responses to “O zabytkach opolskich w internecie

 1. Jan

  O zabytkach opolskich w internecie Krystyny Słodczyk słów kilka. To znakomita i fachowa analiza pracy Urzędu Konserwatora Wojewódzkiego. Dostrzec w niej można bez wysiłku,że urząd ten nie pracuje. Oni tę pracę pozorują. Lista obiektów zagrożonych nie istnieje! Bo jej nie stworzyli i nie mają ani wiedzy na ten temat, ani serca do jej wykonywania. Oni szarpią z urzędu pieniądze na własne wynagrodzenia i nagrody. Poprzednik naszej Pani Konserwator oburzał się na skargę czytelnika w NTO, że zniszczono kolejny zabytek, tłumacząc się , że ten zamiast skarżyć powinien zgłosić zabytek do rejestru. To postronni mają rejestrować zabytki? A wy od czego jesteście ? To wasza robota, za którą otrzymujecie wynagrodzenie ! Czemu nie robicie listy zagrożonych zabytków ? Macie do tego sztab ludzi. Panie Premierze! Rozwiąż pan ten zakład-synekurę dla przyjaciół wojewody. Wydział zamknij i zaoszczędź nasze ciężkie podatkowe pieniądze. De Sagorza.

 2. „Wojewoda wziął udział w posiedzeniu zespołu do spraw zachowania dziedzictwa kulturowego wsi” Śmiechu warte! A co on tam robił? On już brał udział w szopce politycznej w ubiegłym roku w Nysie w obronie Europejskiego dziedzictwa kulturowego. Powystawiali bonzowie tam swoje piersi i zbijali polityczny kapitał. A ZABYTKI giną, panie wojewodo! Obejrzyj sobie gotycki kościół w Lewinie. Jak go rozwalą – twoja będzie wina ! De Sagorza. Pani Krystyno! Szukaj Pani dalej papierów na tych nierobów !

 3. Do Pani Słodczyk pytanie. Czy z internetowych informacji można się dowiedzieć ile osób oba urzędy konserwatorów zatrudniają pracowników i jaki jest ich budżet?

 4. Krystyna

  Drogi Panie ” Łosiów Nostalgicznie”!
  Mój artykuł dotyczy funkcjonowania strony internetowej. Niestety nie potrafię odpowiedzieć na Pana pytanie, nie natrafiłam na takie dane internetowe. Ale pewnie nie sa one takie trudne do zdobycia w realu. Pozdrawiam serdecznie i proszę o więcej LUZU! Nie mścijmy się za czyjeś błędy na własnym zdrowiu.

 5. Teo

  Witam Szanowną redakcję. Przesylam wam rejestr zabytków na adres kontaktowy. rejestr pochodzi z 2008 i był zatwierdzony na radzie miasta.Zabytki tylko sa z Opola. W tym rejestrze Dom Rybaka jest na liście. Może znajdzie się jakieś odważne zrzeszenie, które wytoczy proces władzy za zniszczenie tego zabytku.

 6. To jest doskonały dowód na to, że konserwator wojewódzki nie panuje nad sytuacją. Dziękuję za informację, ale nie wiem jak ją można wykorzystać prawnie.
  Poproszę moją szefową o radę.

 7. Teo! A czy na tej liście jest Dworzec Wschodni kolejowy w Opolu?

 8. xantypa

  Teo, bardzo dziękujemy, wkładamy rejestr na boczny panel 🙂